Pytania i odpowiedzi


  • Jak długo można stosować Dulcobis?

    Bisakodyl, substancja czynna preparatu Dulcobis, przeznaczony jest do stosowania doraźnego. W przypadku przewlekłych zaparć powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.


  • Czy bisakodyl jest dobry na odchudzanie?

    Bisakodyl, lek stosowany w celu łagodzenia problemów z zaparciami nie powinien być stosowany w przypadku odchudzania.


  • Po jakim czasie działa Dulcobis?

    Bisakodyl, będący substancją czynną preparatu Dulcobis wywołuje efekt przeczyszczający po około 6 godzinach. Jeśli lek zostanie przyjęty na noc, to efekt może się opóźnić nawet do 12 godzin.


  • Z czym nie łączyć bisakodylu?

    Bisakodylu nie powinno się łączyć z mlekiem ani lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, ponieważ mogą one zaburzyć działanie leku.
    Bisakodyl wchodzi również w interakcje z diuretykami i glikokortykosteroidami, co może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej.


  • Czy bisakodyl jest bezpieczny?

    Bisakodyl jest ogólnie uznawany za bezpieczny, kiedy jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Niemniej jednak, jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne, takie jak ból brzucha, biegunka czy reakcje z nadwrażliwości.


  • Na co działa bisakodyl?

    Bisakodyl jest lekiem stosowanym do krótkotrwałego leczenia zaparć. Działa głównie poprzez stymulowanie perystaltyki jelit.


  • Czy można stosować bisakodyl u dzieci?

    Bisakodyl może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 10 lat. Na zlecenie lekarza lek może być natomiast stosowany już od 4 roku życia.


  • Czy można stosować bisakodyl u osób starszych?

    Bisakodyl jest lekiem, który można zastosować u osób starszych, jednak z ostrożnością. Należy zwrócić uwagę, że osoby w podeszłym wieku często mają zaburzony mechanizm pragnienia i pija zbyt mało płynów, co może powodować zaparcia. W takiej sytuacji może się okazać, że leczenie farmakologiczne jest zbędne i należy zwiększyć podaż płynów.


  • Czy bisakodyl uzależnia?

    Bisakodyl nie powoduje uzależnienia, ponieważ nie wpływa w żaden sposób na ośrodkowy układ nerwowy.
    Należy jednak pamiętać, że przewlekłe stosowanie bisakodylu może prowadzić do zaburzeń perystaltyki jelit oraz zaparć. Z tego powodu stosowanie tego leku przez dłuższy czas powinno być skonsultowane z lekarzem.


Zobacz też:

diosmina.pl

Najnowsze poradniki: