Jak działa bisakodyl?

Bisakodyl to znany i skuteczny lek, który jest szeroko stosowany w leczeniu zaparć różnego pochodzenia. Znajduje swoje główne zastosowanie jako środek przeczyszczający. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenia szczegółów na temat działania, farmakodynamiki i farmakokinetyki bisakodylu.

Jaki jest mechanizm działania bisakodylu?

Bisakodyl działa bezpośrednio na jelito grube. Efekt ten jest osiągany poprzez wpływ tego leku na zwoje podśluzówkowe, co z kolei zwiększa skurcze jelit i stymuluje perystaltykę, ruchy jelit, które przesuwają treść pokarmową. Poza tym bisakodyl zwiększa ilość wody i elektrolitów, które nie są wchłaniane przez jelito grube. Powoduje to efekt przeczyszczający, poprzez zwiększenie objętości i zmniejszenie gęstości stolca, co ułatwia wypróżnienie.

Jaka jest farmakokinetyka bisakodylu?

Farmakokinetyka jest nauką zajmującą się opisem losów leku w organizmie, od jego przyjęcia do eliminacji.
Gdy bisakodyl jest przyjmowany droga doustną, jest przetwarzany w jelitach przez enzymy błony śluzowej do desacetylobisakodylu. Ta forma leku jest następnie wchłaniana, a potem wydalana z organizmu poprzez mocz i żółć, po połączeniu z kwasem glukuronowym. Zwykle po około 6 godzinach od spożycia bisakodylu pacjent odczuwa potrzebę wypróżnienia. Jeśli lek jest przyjmowany przed snem, efekt przeczyszczający może wystąpić później, po 6 – 12 godzinach.

Podsumowanie

Bisakodyl jest skutecznym lekiem przeczyszczającym, który działa przez stymulację perystaltyki i zwiększenie ilości niewchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym. Jest przekształcany w jelitach do desacetylobisakodylu, który jest wchłaniany i następnie wydalany z organizmu.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2011-05-23_2011.04.06_-_bisacodyl_vp_-_spc_clean.pdf

Zobacz też:

diosmina.pl

Najnowsze poradniki: